Hrad Valdštejn

Hrad Valdštejn je z dřívější doby znám rovněž pod jménem Waldenstein. Německý překlad pojmenování v češtině znamená „Lesní kámen“. Stavbu najdete v nadmořské výšce 389 m, s převýšením devadesáti metrů. V současnosti se již jedná o zříceninu původního hradu z let 1260 – 1280, který nechali postavit Markvarticové.

 

Hrad Valdštejn najdete nedaleko města Turnov (přibližne ve vzdálenosti tři kilometry), v romantické oblasti Český ráj. Umístěn je na třech skalních blocích a považuje se za nejstarší hrad lokality Českého ráje. Hradní dominantou je barokní kostel svatého Jana Nepomuckého, kde najdete i originální sochařské výzdoby mostů a v sakristii se připomíná dílo a život poustevníka a hudebního skladatele Václava Karla Holána Rovenského.

K hradu Valdštejn se dostanete pěšky zelenou a červenou turistickou trasou. Počítejte s tím, že nejbližší parkovací možnosti jsou odtud přibližně jeden kilometr vzdálené, jiná možnost než pěší chůze není. K hradu vstoupíte po kamenném mostě, ozdobeném barokními sochami českých patronů. Valdštejn má za sebou bohatou historii, kterou si při prohlídce částečně přiblížíte. Prohlídky se pořádají v otevírací době po zaplacení stanoveného vstupného. V kapličce se budete dívat na nejspíše jediný obraz s Karlem Hynkem Máchou v podobě světce. Při prohlídce nahlédnete také do zajímavě nasvíceného středověkého sklepení a v interiéru vás čeká expozice, slavnostní sál a salónek s portrétní galerií zaměřenou na poslední majitele Lexy z Aehrenthalu. Expozici tvoří modely historických objektů oblasti Český ráj - například Sychrov, Trosky, Frýdštejn. Po romantickém schodišti s terasou se dostanete do Biliárového sálu a rovněž do nejstarší části hradu Valdštejn. Z dalších zajímavostí lze uvést například to, že zde skladatel Josef Bohuslav Foerster složil oratorium Sv. Václava  a Pátou symfonii. Skladatel tady často pobýval a na začátku druhého nádvoří má pamětní desku.

 

Hrad stojí na skutečně romantickém místě, uprostřed skal Hruboskalska. Každý rok se na hrad Valdštejn vypraví desítky tisíc turistů - buďte mezi nimi i vy a určitě nebudete litovat. Během roku se na Valdštejně pořádají různé kulturní akce, koncerty a různá vystoupení.

    Kudy k nám? ...
    Náhled fotogalerie ...
    Podpořte nás ...

Zaujaly vás tyto stránky? Budeme rádi, jestliže na svůj web umístíte odkaz na naše webové stránky

Hrad Valdštejn

hradvaldstejn.cz